Vítejte v James Joyce, jedinečné útulné irské hospůdce v srdci Prahy
5.listopadu 1993 v 17:59 byla natočena první pinta Guinnesse v České republice u nás, v James Joyce, pražském prvním, nejstarším a stále nejunikátnějším irském pubu.
Naneštěští v roce 2006 James Joyce ztratil svůj původní domov v Liliové ulici a po pár letech bez zázemí se vydal na společnou cestu s Molly Malone. Po krátkých námluvách se k ní v prosinci 2009 nastěhoval. Molly, která žila v Praze v ulici U Obecního dvora od roku 1994, jako správná dáma brzy svolila, aby Joyce přebral otěže útulného domova a dokonce mu dovolila vyvěsit jeho jméno na štít před domem.
Přesto, že se James Joyce stal pánem domu, nikdy nebyl tolik opěvován jako Molly v refrénu písně dobře známé po celém světě. Tato píseň pochází z Dublinu a pojednává o mladé dívce, která v ulicích města prodává ryby. Ta bohužel v písni ještě velice mladá umírá na horečku.
Ve 20. století se píseň spojuje s historickou postavou, která žila v 17. století a byla popisována jako podomní prodavačka během dne a prostitutka v noci. Tento příběh se nakonec stal legendou. I přesto, že žadné přímé důkazy o její existenci nebyly nikdy nalezeny, dublinská ‘Millenium Commission’ stanovila datum jejího úmrtí na 13. červen 1699 a vyhlásila tento den za ‘Den Molly Malone’. Píseň o pouliční prodavačce ryb je dodnes považována za neoficiální hymnu Dublinu.
James Joyce je jméno často se vyskytující nad irskými puby a připomíná nám největšího irského spisovatele a básníka Jamese Augustina Aloysiuse Joyce (*2.únor 1882 – †13.leden 1941).
Jeho nejslavnějším dílem je Odysseus (v originále Ulysses) z roku 1922. Jedná se o parafrázi Homérova eposu Odysseia, na nějž v mnoha paralelách odkazuje. Román pojednává o příhodách a trampotách mnoha obyvatel Dublinu a jeho hlavního hrdiny Leopolda Blooma během čtvrtka 16.června 1904 od osmi hodin ráno do brzkých ranních hodin následujícího dne. V tento den se po celém světě dnes slaví ‘Bloomsday’, kterého se můžete sami v našem pubu zúčastnit. Mimochodem je to zároveň den, kdy se James Joyce poprvé setkal se svou budoucí ženou Norou Barnacle. Dílo bylo nakonec vydáno roku 1922 v Paříži, neboť ve Velké Británii i v USA měla kniha velké problémy s cenzurou.
Z jeho dalších děl stojí také za povšimnutí kniha krátkých povídek ‘Dubliners’ (1914), novela ‘Portrét mladého umělce’ (1916) a román ‘Plačky nad Finneganem’ (1939).
James Joyce Prague’s Cosy Irish Pub dodnes, na počest slavného spisovatele, nabízí tu nejlepší pintu černého nektaru za hranicemi Irska. Ochutnejte sami nebo vyzkoušejte některou z 50ti druhů irských whiskey z naší nabídky.
Jsme srdečně rádi za vaši přízeň, vaříme pro vás jako byste patřili do rodiny, a proto budete mít u našeho krbu vždy své místo.
James Joycem prošlo množství známých tváří: prezident Václav Havel, Hynek Bočan, Jiří Stránský, Rostislav Osička, Naďa Konvalinková, Ivan Klíma, Bob Geldof, Denis Hopper, Liam Neeson, John Hurt, Richard Harris, Sean Bean, Jason Fleming, Elijah Wood…
Doufáme, že čas strávený u nás si vpravdě vychutnáte a stanete se součastí naší malé, ale rozrůstající se rodiny.